Prowadzący

Marek Ruczko

ZAŁOŻYCIEL I WŁAŚCICIEL STUDIA HARMONIUM • INSTRUKTOR JOGI AKADEMICKIEJ I RELAKSACJI • ANIMATOR KULTURY • ANIMATOR EKSPRESJI POPRZEZ RUCH

Założyciel i właściciel Studia Harmonium, pedagog, instruktor jogi akademickiej i relaksacji, animator kultury i ekspresji poprzez ruch i taniec, akordeonista z zamiłowania. Od kilkunastu lat zajmuje się poznawaniem i praktykowaniem technik pracy z ciałem w zakresie ekspresji ruchu, jogi, relaksacji, oswajania stresu, rekreacji ruchowej i profilaktyki zdrowotnej w kraju i zagranicą.

Posiada państwowe kwalifikacje do prowadzenia zajęć hatha jogi i technik relaksacyjnych z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Od wielu lat zgłębia techniki uważnościowe poprzez pracę z ciałem, poszukuje technik spontanicznego i naturalnego wyrażania i komunikowania się w ruchu. Praca z ciałem jest jego pasją, którą traktuje jako technikę poznawania siebie, dbania o własne zdrowie oraz jeden z aspektów rozwoju osobistego.

Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Nauki Społecznych i Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, podczas których zajmował się teoretycznym i praktycznym badaniem działań performatywnych. Stypendysta The Kosciuszko Foundation na Uniwersytecie w Akron w School of Dance, Theatre, and Arts Administration (USA).

Wiedzę z zakresu teatru i technik performatywnych zdobywał u wielu wybitnych specjalistów w kraju i zagranicą, m.in. Jamesa Slowiaka i Jairo Cuesty (New World Performance Laboratory, USA) w projekcie teatralno-edukacyjnym „Gildia” realizowanym przez Stowarzyszenie "Tratwa" w Olsztynie oraz jako aktor-stażysta w Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat uczył się muzyki tradycyjnej i poznawał jej społeczny kontekst od wybitnego skrzypka Południowego Mazowsza Jana Gacy. Muzyka i ruch daje mu radość w życiu oraz możliwość spotkania z drugim człowiekiem.

Założyciel i lider wielu inicjatyw m.in. Studia Relaksacji i Jogi, Pracowni Działań Performatywnych, Podróżniczego Kolektywu Skrzypcowego, Orkiestry Wczorajszego Fasonu. Wieloletni lider Stowarzyszenia „Tratwa”, któremu zawdzięcza możliwość uczenia się od wybitnych specjalistów oraz znakomitą część swojego doświadczenia; realizuje i współprowadzi w nim wiele projektów dotyczących wykorzystywania sztuki, społecznego i kulturowego kapitału do aktywizowania i integrowania społeczności lokalnych. Uczestnik ekspedycji kulturowych, przedsięwzięć muzycznych i teatralnych w Polsce i zagranicą. Od kilku lat prowadzi działania, warsztaty, szkolenia oraz regularne zajęcia związane ze swoimi pasjami.

Uwielbia uczyć się, odkrywać nowe dla siebie obszary pracy oraz dzielić się swoją wiedzą. Nieustannie ją zgłębia i doskonali swoje umiejętności. Swoje zawodowe wyzwanie postrzega jako możliwość samorozwoju oraz służbę innym.

Osobiście poszukuje metod i technik prowadzących do integralnego i harmonijnego rozwoju.

Pasjonat wiatru, koni oraz abstrakcyjnego humoru o rycerzach i wiśniach w słoiczku.

Alicja Ruczko

SPECJALISTA EMISJI I TERAPII GŁOSU • ANIMATORKA KULTURY • ARTYSTA PLASTYK

Od 2006 roku prowadzi swoją praktykę VOICEmission związaną z emisją i terapią głosu. (Więcej informacji:  www.voicemission.pl ). Od tego czasu prowadziła wiele indywidualnych osób i pracowała z grupami warsztatowymi w różnym wieku.
Doświadczenie zdobywała głównie podczas zagranicznych stażów, warsztatów w Polsce oraz studiów uniwersyteckich.

Twórcze podejście animacyjne zawdzięcza wieloletniej działalności w Stowarzyszeniu Tratwa, którego jest członkiem i jednym z liderów. Podczas tej współpracy była twórcą różnorodnych przedsięwzięć muzycznych i teatralnych.

Doświadczenie pedagogiczne wynosi z pracy wykładowcy w Państwowym Liceum Plastycznym w Olsztynie.

Alicja była również wokalistką olsztyńskiego zespołu Orkiestra Wczorajszego Fasonu, gdzie śpiewała różnorodny repertuar, zaczynając od tang z dwudziestolecia międzywojennego po współczesne kompozycje zespołu.

Pasjonuje się etnicznymi technikami śpiewu oraz pieśniami tradycyjnymi z różnych części świata. W tej dziedzinie szkoliła się u wybitnych specjalistów, min. u Jamesa Slowiaka — profesora teatru na Uniwersytecie w Acron (Stany Zjednoczone), Maud Robart — specjalistki pieśni wibracyjnych z Haiti oraz u Thomasa Richardsa — kierownika i reżysera Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, specjalisty w dziedzinie pieśni afro karaibskich.

Zajmuje się również reżyserią i opracowaniem koncertów, wydarzeń i spektakli związanych z muzyką tradycyjną różnych części świata.
Jest przede wszystkim praktykiem i najbardziej satysfakcjonuje ją bezpośrednia praca
z drugim człowiekiem. Do swoich poszukiwań zawsze podchodzi wnikliwie i z pasją. Z entuzjazmem poszerza swoją wiedzę i umiejętności.

Współpraca