strefa dziecka i rodzica

 

ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCE dla NIEMOWLĄT, DZIECI i KOBIET w CIĄŻY

 

piątki, godz. 10:00

dzieci od 0 do 3 lat

Czas trwania: zajęć 40 minut

Prowadzenie: Alicja Ruczko

 

Zapraszamy na zajęcia umuzykalniające dla niemowląt, dzieci oraz kobiet w ciąży. Podczas spotkania rodzic/opiekun towarzyszy dziecku.

Osoba prowadząca zajęcia śpiewa dobrane piosenki i rytmiczanki, które proponuje dzieciom zapraszając do interakcji. W tych muzycznych działaniach improwizacja odgrywa znaczącą rolę. Podczas zajęć pojawiają się przeróżne instrumenty i inne „magiczne” atrybuty  do zabawy oraz niespodzianki. Dzieci biorące udział w spotkaniu uczestniczą w żywej sytuacji muzycznej - słuchają, patrzą, czują, reagują, co ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju, nie tylko muzycznego.  

Dlaczego umuzykalnianie jest tak ważne?

Najważniejszym okresem dla procesu uczenia się, poznawania świata jest pierwsze osiemnaście miesięcy życia. Udowodniono również, że słyszymy przebywając w brzuszku u mamy i już wówczas zaczyna kształtować się nasza muzyczna wrażliwość. Następny okres, znaczący  dla rozwoju wrażliwości muzycznej, trwa od osiemnastego miesiąca życia do trzech lat, a kolejny do piątego roku życia.

To czego dziecko nauczy się podczas tych pierwszych pięciu lat, tworzy podstawę całego jego edukacyjnego rozwoju” (Edwin E. Gordon „Teoria uczenia się muzyki”).

Z reguły dziecko bardzo rzadko ma do czynienia ze śpiewaniem na „żywo”. Śpiewania, tak samo jak mowy, uczymy się najskuteczniej od kogoś bliskiego lub od osób, z którymi jesteśmy w stanie zbudować więź emocjonalną. Dlatego puszczanie dzieciom muzyki mechanicznej nie jest w ich rozwoju kluczowe.  Dziecko nie nauczy się języka muzyki i śpiewania jeśli nie będzie go bezpośrednio doświadczać w swoim świecie.

Czas naszych spotkań zostanie również poświęcony budowaniu kompetencji rodziców, by nauczyli się świadomie dysponować podstawowym wyposażeniem umuzykalniania dzieci i czerpać radość ze śpiewania swoim pociechom w domu.

Każde nowonarodzone dziecko ma uzdolnienia muzyczne, tak jak każde jest inteligentne. Pierwsze lata życia dziecka decydują o rozwoju jego uzdolnień. Jeśli otoczenie zaniecha wczesnej stymulacji i rozwijania wrodzonego potencjału dziecka, konkretne uzdolnienia zanikną szybko i bezpowrotnie.

Od narodzin do piątego roku życia kształtuje się nasza baza, którą potem jedynie poszerzamy, dopracowujemy. Czas ten mija nieodwracalnie, nie mamy możliwości później tego „nadrobić”. Jest to więc kapitał, w który warto zainwestować, bo daje dziecku możliwości na całe życie J.

Śpiewanie we wczesnym okresie życia ma ogromny wpływ na wszechstronny rozwój dziecka, rozbudza wrażliwość, nie tylko muzyczną, wspiera naturalny proces rozumienia muzyki oraz rozwija zdolności  komunikowania.

Zapraszamy do wspólnej muzycznej zabawy.