Marek Ruczko

Przewodnik w dziedzinie jogi, oddechu, uważności, relaksacji, oswajania stresu i medytacji.

Twórca programów Wewnętrzna Harmonia, Sztuka Oddechu, Prosta Duchowość oraz prozdrowtonej praktyki Body-Mind Flow, pedagog, założyciel Studia Rozwoju Człowieka Harmonium oraz Laboratorium Oddechu w Olsztynie; twórca muzyki serca i pasjonat freedivingu.

Od 25 lat zgłębia metody i techniki prowadzące do integralnego i harmonijnego rozwoju człowieka. Jego największą pasją jest badanie natury człowieka i dzielenie się tą wiedzą z innymi.

Prowadzi zajęcia stacjonarne, wyjazdowe oraz online współpracując z osobami prywatnymi, firmami, agencjami eventowymi, hotelami, sektorem publicznym i organizacjami pozarządowymi.

Tworzy autorskie projekty muzyczne: Spirit Tree i Muzykanci Serca.

Posiada państwowe kwalifikacje do prowadzenia zajęć jogi i technik relaksacyjnych z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz zdrowotnych i terapeutycznych technik oddechowych z Buteyko Clinic International. Od wielu lat zgłębia techniki uważnościowe poprzez pracę z ciałem, umysłem i emocjami, poszukuje technik spontanicznego i naturalnego wyrażania i komunikowania się w ruchu. Praca z ciałem jest jego pasją, którą traktuje jako technikę poznawania siebie, dbania o własne zdrowie oraz jeden z aspektów rozwoju osobistego.

Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Nauki Społecznych i Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, podczas których zajmował się teoretycznym i praktycznym badaniem działań performatywnych. Stypendysta The Kosciuszko Foundation na Uniwersytecie w Akron w School of Dance, Theatre, and Arts Administration (USA).

Wiedzę z zakresu teatru i technik performatywnych zdobywał u wielu wybitnych specjalistów w kraju i zagranicą, m.in. Jamesa Slowiaka i Jairo Cuesty (New World Performance Laboratory, USA) w projekcie teatralno-edukacyjnym „Gildia” realizowanym przez Stowarzyszenie "Tratwa" w Olsztynie oraz jako aktor-stażysta w Stanach Zjednoczonych i Włoszech. Przez wiele lat uczył się muzyki tradycyjnej i poznawał jej społeczny kontekst od wybitnego skrzypka Południowego Mazowsza Jana Gacy. Muzyka i ruch daje mu radość w życiu oraz możliwość spotkania z drugim człowiekiem.

Założyciel i lider wielu inicjatyw edukacyjnych, społecznych i kulturalnych, uczestnik ekspedycji kulturowych, przedsięwzięć muzycznych i teatralnych w Polsce i zagranicą.

Uwielbia uczyć się, odkrywać nowe dla siebie obszary pracy oraz dzielić się swoją wiedzą. Nieustannie ją zgłębia i doskonali swoje umiejętności. Swoje zawodowe wyzwanie postrzega jako możliwość samorozwoju oraz służbę innym.